جرم گوش مضر نیست


ترشحات گوش خارجی که به آن جرم یا واکس گوش گفته می‌شود آلوده و کثیف نیستند. این ترشحات، در واقع از ترشحات طبیعی و ضروری بدن هستند که از گوش مراقبت می‌کنند. جرم گوش به‌طور طبیعی و خودبه‌خود به سمت بیرون حرکت کرده و از مجرای گوش خارج می‌شود بنابراین نیازی به دستکاری برای خروج آن وجود ندارد.


جرم گوش

جرم گوش (واکس یا موم یا سرومن گوش)، فرایند طبیعی ترشح توسط سلول های کانال گوش خارجی است.

 

جرم گوش زرد رنگ و چرب بوده و دارای حالت چسبندگی است. وجود این جرم برای نرم نگه داشتن و حفظ سلامت مجرای گوش خارجی ضروری است. علاوه بر این، اسیدیته این ترشحات مانع از رشد باکتری و قارچ می‌شود.

 

                                           به ادامه مطلب بروید...


موضوعات مرتبط: اخبار پزشکی ، گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |
 

پل بینی چیست؟


پل بینی، برآمدگی استخوانی قسمت وسط بینی می باشد. این پل از حد فاصل بین دو چشم شروع می شود و تا قبل از سوراخ های بینی ادامه دارد. اندازه و شکل غیرطبیعی پل بینی نوزاد می تواند نشاندهنده وجود یک بیماری ژنتیکی و یا سندروم باشد.


پل بینی

انواع پل بینی

پل بینی دو نوع دارد:

1- پل بینی پهن: دارای یک زاویه بزرگ تر از حد معمول می باشد که به دو استخوان بینی کج متصل شده است. در این حالت، بینی پهنی در زیر چشم ها دیده می شود.

 

2- پل بینی فرورفته: در این نوع پل، لبه جلوی و پشتی بینی بالا می رود و داخل بینی را منحنی می کند.

 

بیماری هایی که بر اساس پل بینی معلوم می شوند

سندروم x شکننده، سندروم داون و سندرم الکل جنینی توسط پل بینی پهن و یا فرورفته مشخص می شوند. پل بینی غیرطبیعی غالبا در مراحل سونوگرافی جنین مشخص می شود.

 

1- سندروم x شکننده: یک بیماری ژنتیکی می باشد و علائم آن شامل پل بینی پهن، صورت دراز و لاغر، چانه آشکار، سر بزرگ، پای صاف و شل بودن مفاصل، عقب ماندگی ذهنی است. افراد مبتلا به این سندروم، رفتاری شبیه افراد مبتلا به اوتیسم دارند.

فرورفتگی پل بینی را می توان از نیم‌رخ فرد به خوبی مشاهده کرد

2- سندروم جنین الکلی: در حین بارداری، مصرف نوشیدنی های الکلی باعث بوجود آمدن سندروم جنین الکلی می شود که علائم این سندروم عبارتند از: پل بینی فرورفته، چشمان با فاصله دور از هم و افتادگی پلک ها، ناهنجاری های دستگاه تناسلی، شکاف لب و نقصان قلبی.

به ادامه مطلب بروید...


موضوعات مرتبط: گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه هفدهم اسفند ۱۳۹۱ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |
 

پاسخ دوست گرامی خانم مهسا

هزینه های جراحی بینی

هزینه جراحی بینی به نوع بینی و وسعت جراحی مورد نیاز بینی بستگی دارد.بنابراین هزینه نهایی جراحی بینی بعد از انجام معاینه کامل داخل و خارج بینی و تعیین وضعیت پوست ، غضروفها ، استخوان ، تیغه بینی ، محور بینی ، سایز بینی و چند فاکتور دیگر در یک جلسه مشاوره حضوری تعیین خواهد شد. منقاضیان جراحی بینی علاوه بر هزینه جراحی مبلغی هم بابت مخارج کلینیک یا بیمارستان بصورت جداگانه پرداخت خواهند کرد .اما باید دانست که هزینه ها کمتر از ۴-۳ میلیون تومان نیست!!!هزینه عمل بینی


موضوعات مرتبط: اطلاعات پزشکی ، گوش وحلق وبینی

تاريخ : چهارشنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۱ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

 

عمل جراحی ترمیم پرده گوش


پرده گوش در انتهای کانال گوش قرار دارد و گوش میانی را از گوش خارجی جدا می کند. پرده گوش به دلایل متعددی ممکن است آسیب ببیند و پاره شود. آسیب پرده گوش، عوارض متعددی از جمله کم‌شنوایی، سرگیجه، عفونت گوش میانی و ترشحاتی از گوش میانی را به دنبال دارد.


پارگی پرده گوش

طی عمل جراحی تیمپانوپلاستی (tympanoplasty)، پرده گوش یا استخوانچه های کوچک گوش میانی که آسیب دیده اند، ترمیم می شوند.

 

روش های انجام تمپانوپلاستی یا عمل ترمیم پرده گوش

برای انجام این عمل، فردی را که پرده گوش او آسیب دیده است، وارد اتاق عمل می کنند و او را تحت بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی کامل (بسته به تشخیص پزشک متخصص و یا شرایط بیمار) قرار می دهند.

 

پزشک متخصص برای دسترسی به پارگی پرده گوش، برشی را در داخل کانال گوش ایجاد می کند.

اگر جراح نتواند به این روش به سوراخ ایجاد شده در پرده گوش دسترسی پیدا کند، برش کوچکی در پشت گوش فرد ایجاد می کند و بافت مشخصی را از آن برمی دارد و بر روی پارگی پرده، پیوند می زند.

 

اگر جای زخم روی بافت باقی بماند، پزشک متخصص قبل از ترمیم پرده گوش، آن را با لیزر از بین می برد و از بخیه برای ترمیم برش استفاده می کند.

 به ادامه مطلب بروید...


موضوعات مرتبط: گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه سوم شهریور ۱۳۹۱ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

 

چطور پرده گوش پاره می‌شود؟

 


پرده گوش یا پرده صماخ، بین گوش خارجی و میانی و در انتهای کانال گوش واقع شده است و از پوست نازکی تشکیل شده است.


پرده گوش

گوش به سه بخش خارجی، میانی و داخلی تقسیم می شود. لاله گوش پس از جمع آوری امواج صوتی، آنها را توسط مجرای (کانال) گوش به پرده صماخ می رساند. امواج صوتی پس از رسیدن به پرده گوش، سبب ارتعاش و خم شدن آن به سمت گوش میانی می شوند.

 

پشت پرده صماخ، سه استخوانچه کوچک در گوش میانی وجود دارد. ارتعاش پرده صماخ سبب به ارتعاش در آمدن این استخوانچه ها شده و امواج صوتی را به گوش داخلی می برند.

 

در گوش داخلی، حلزون گوش ارتعاشات صدا را به سیگنال هایی تبدیل می کند و آنها را به مغز می فرستد و همین روند، سبب شنیدن صدا توسط انسان می شود.

 

گوش میانی که در پشت پرده صماخ وجود دارد از هوا پر شده است. از طرفی گوش میانی توسط شیپور استاش به حلق متصل است و هوا در آن جریان دارد.

علاوه بر اینکه پرده صماخ باعث انتقال امواج صوتی می شود، وظیفه محافظت از گوش میانی را نیز بر عهده دارد و از ورود میکروب ها به گوش میانی جلوگیری می کند
 
به ادامه مطلب بروید...

موضوعات مرتبط: اطلاعات پزشکی ، گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ششم مرداد ۱۳۹۱ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

وقتی تیروئید تنبل می شود


اختلالات تیروئید یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد زیادی با آن روبه‌رو هستند. در رویارویی با این مشکل هم مانند بسیاری از مشکلات دیگر اگر اطلاعات دقیق و درستی داشته باشیم می‌توانیم از بروز عوارض ناشی از آن پیشگیری کنیم؛ اطلاعات ساده‌ای مانند علل بروز بیماری، اقدامات پیشگیرانه، مصرف منظم دارو یا درمان به موقع.


غده تیروئید

دکتر لطف‌الله ساعد، فوق تخصص غدد و متابولیسم درباره این بیماری توضیح می‌دهد:

غده تیروئید یکی از غدد درون‌ریز بدن است و هورمون تیروکسین را ترشح می‌کند که نقش مهمی در سوخت و ساز بدن و رشد و تمایز سلول‌ها به خصوص سلول‌های مغز و سیستم اسکلتی ـ عضلانی دارد. به عبارت دیگر تمام سلول‌های بدن، مستقیم یا غیرمستقیم به هورمون‌های تیروئید وابسته هستند.

 

در صورت کمبود این هورمون، سلول‌ها دچار اختلال عملکرد و نارسایی می‌شوند که این مساله ممکن است عوارض مهمی برای فرد ایجاد کند، به خصوص در دوران کودکی که عدم درمان، منجر به ایجاد عوارضی غیرقابل برگشت می‌شود.

 

چرا کم‌کاری تیروئید بروز می‌کند؟

کم‌کاری تیروئید یکی از بیماری‌های شایعی است که میان زنان بیشتر مشاهده می‌شود و با بالا رفتن سن نیز شیوع آن افزایش می‌یابد. این بیماری علل مختلفی دارد و شایع‌ترین علت ها، بیماری به نام هاشیموتو است که نوعی بیماری خودایمنی به حساب می‌آید.

 

جراحی‌های تیروئید، استفاده از ید رادیواکتیو، کمبود ید برای مدتی طولانی و مصرف داروها بخصوص داروهایی که برای درمان پرکاری تیروئید استفاده می‌شود نیز در صورت مصرف بیش از حد می‌توانند منجر به این بیماری شوند.

 

کودکان نیز به علل مادرزادی شامل عدم تشکیل غده تیروئید، اختلالات تولید هورمون‌های تیروئید، تیروئیدهای نابه‌جا و عوامل مرتبط با مادر مثل دریافت ید رادیواکتیو طی بارداری ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

برای درمان کم‌کاری تیروئید از قرص لووتیروکسین استفاده می‌شود. بیماران حتما باید قرص را به صورت ناشتا و حدود یک ساعت قبل از صبحانه بخورند
به ادامه مطلب بروید...

موضوعات مرتبط: اطلاعات پزشکی ، بیماری های داخلی ، گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ششم اسفند ۱۳۹۰ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

گرفتگی بینی؛ علل، علائم و درمان


بینی عضوی است که برای نفس کشیدن، گرم کردن هوا و مرطوب کردن آن لازم است. علاوه بر آن، با استفاده از بینی می توان بو کشید و راهی را برای تخلیه سینوس ها فراهم کرد.


گرفتگی بینی

هر کدام از اجزای بینی که مسدود شوند، موجب ناراحتی می شوند؛ مثل سردرد، خروپف کردن، مشکل تنفس، کاهش مزه و بو و گرفتگی و تجمع عروق خونی در بینی.

گرفتگی بینی در واقع مسدود کردن راه هوایی بینی می باشد.

اگر غشاهای بینی تبدیل به عروق متورم خونی شوند، گرفتگی بینی رخ می دهد.

گرفتگی بینی علت های مختلفی دارد و از شرایط خفیف تا قوی و تهدید کننده زندگی را شامل می شود.

انسداد بینی در نوزاد در ماه اول زندگی، می تواند با مکیدن شیر از پستان مادر تداخل کند و تهدید جدی برای زندگی نوزاد باشد.

انسداد بینی در کودکان و جوانان، آزار دهنده است و می تواند موجب مشکلاتی شود.

انسداد بینی می تواند  با شنیدن و صحبت کردن تداخل داشته باشد.

همچنین، انسداد بینی می تواند با خواب فرد تداخل داشته و موجب خروپف و آپنه خواب شود (آپنه همان قطع تنفس در حین خواب می باشد).

در کودکان، انسداد بینی می تواند موجب آپنه خواب (قطع تنفس در خواب) مزمن گردد و در این حالت اکسیژن کافی به بدن نمی رسد و شخص دچار هیپوکسی و نارسایی قلب راست می گردد

هوا و انسداد بینی

یافته ها حاکی از آن است که جریان هوا در بینی موجب احتقان و گرفتگی بینی می شود.

این یافته ها می تواند کمک به بیماریهای سینوس بینی کند.

علائم ناشی از گرفتگی بینی، به راحتی درمان نمی شوند.

بهترین درمان عبارت است از، برقراری رطوبت و دمای مناسب در جریان هوای بینی.

بر این اساس، فردی که در هوای خشک زندگی می کند، دارای گرفتگی بینی کمتری نسبت به فردی است که در اب و هوای مرطوب مثل شمال زندگی می کند.

 

علل گرفتگی بینی

- دارا بودن آلرژی

- سرماخوردگی و یا آنفلوانزا

- انحراف دیواره بینی

- تب یونجه، واکنش آلرژی به گرده گیاهان

- حساسیت به برخی داروها

- حساسیت به گرد و غبار، آلودگی و سیگار و غیره

- پولیپ های بینی

- رینیت مدیکامنتوسا ( Rhinitis Medicamentosa) : احتقان بینی با استفاده از ضد احتقان های موضعی مانند: فنیل آفرین، اسپری های بینی و غیره.

- سینوزیت و عفونت سینوس های بینی

- با وجود مقدار زیادی خون در سر، عروق خونی در راه بینی متورم می شود و انسداد را بوجود می آورد.

- بسیاری از زنان در دوران بارداری به خاطر افزایش جریان خون در بدن، دچار انسداد بینی می شود.

- برگشت اسید معده به مری

به ادامه مطلب بروید...


موضوعات مرتبط: گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۰ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

دلایل گرفتگی یا خشونت صدا


هر گونه تغییر صدا از حالت طبیعی را گرفتگی یا خشونت صدا می گویند که معمولا به دلیل اختلالات حنجره و طناب های صوتی است.


گرفتگی صدا

در حالت طبیعی، هنگام تنفس طناب های صوتی از یکدیگر فاصله گرفته و باز می شوند و هنگام حرف زدن به یکدیگر نزدیک شده و هوایی که از ریه به سمت بالا می آید، آنها را به ارتعاش در آورده و باعث تولید صوت می شود.

 

تورم طناب های صوتی یا وجود برجستگی روی آنها، مانع رسیدن طناب های صوتی به یکدیگر شده و نحوه ارتعاش طناب های صوتی را تغییر می دهد و در نتیجه صدا تغییر می کند.

 

چرا صدا می گیرد؟

علل فراوانی برای گرفتگی صدا وجود دارند. خوشبختانه اکثر آنها علل جدی و خطرناکی نیستند و در مدت کوتاهی بر طرف می شوند.

 

- لارنژیت (التهاب حنجره) حاد: شایع ترین علت خشونت صدا، لارنژیت حاد است که معمولا به دلیل ورم طناب‌های صوتی در اثر سرماخوردگی یا به دلیل استفاده بیش از حد از حنجره مثل داد و فریاد زدن و جیغ کشیدن ایجاد می شود .

 

- ندول طناب صوتی: معمولا ناشی از استفاده طولانی مدت، زیاد و نامناسب از حنجره است، مثل حالتی که در خواننده ها، قاریان قرآن، معلمان، دوره گردها و بچه هایی که حین بازی خیلی جیغ می کشند دیده می شود. این نحوه استفاده از حنجره باعث ایجاد ندول طناب صوتی می شود که به آن ندول خوانندگان هم گفته می شود. اگر این وضعیت ادامه یابد و ندول بزرگتر شود، ممکن است باعث پولیپ طناب صوتی شود. هم ندول و هم پولیپ طناب صوتی خطرناک و سرطانی نیستند.

وقتی دچار خشونت صدا هستید، از صحبت کردن زیاد و از خوانندگی خودداری کنید

- رفلاکس معده به مری : یک دلیل شایع خشونت صدا در بزرگسالان مسن، بازگشت محتویات معده به مری می باشد.

به طور طبیعی، بین مری و معده دریچه ای است که فقط اجازه عبور مواد غذایی از مری به معده را فراهم می سازد .در مواردی که این دریچه شل شود، محتویات معده به مری وارد می شود که به آن رفلاکس یا ترش کردن غذا گفته می شود. چون حنجره و مری در مجاورت هم هستند، رفلاکس می تواند باعث تحریک  و التهاب حنجره و طناب صوتی گردد.

در این حالت معمولا خشونت صدا صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب بدتر است و در طول روز بهتر می شود. ممکن است چنین افرادی احساس یک توده و چسبیدن ترشحات در گلو یا احساس نیاز بیش از حد به پاک کردن گلویشان را داشته باشند.

 

- دود سیگار: استعمال دخانیات نیز می تواند منجر به گرفتگی صدا شود. از آنجایی که دخانیات علت اصلی سرطان های حلق و حنجره است، اگر فرد سیگاری دچار خشونت صدا شود، حتما باید به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه نماید.

            به ادامه مطلب بروید...


موضوعات مرتبط: گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۰ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

 

رشد نابجای استخوان در گوش

اتواسکلروز


این بیماری در اثر رشد نابجای استخوان های واقع در گوش میانی ایجاد می گردد که در نهایت منجر به چسبندگی استخوان رکابی به اطرافش می شود.


اتواسکلروز

شنوایی پدیده پیچیده ای است. در یک گوش سالم، ارتعاشات صوتی از طریق مجرای گوش خارجی به سمت پرده صماخ هدایت شده و به آن برخورد می کنند.

 

پرده صماخ به نوبه خود این ارتعاش را به استخوان چکشی، سپس استخوان سندانی و آن هم به استخوان رکابی منتقل می کند. ارتعاش استخوان رکابی باعث به حرکت درآمدن مایع در گوش داخلی می شود و این امر منجر به تحریک عصب شنوایی می شود. سپس عصب شنوایی، تحریکات وارد شده را به مغز منتقل می کند و مغز آن را به عنوان «صدا» تعبیر می کند.

 

هرگاه یکی از اجزای این روند دچار اختلال شود، شنوایی فرد دچار مشکل خواهد شد.

 

اتواسکلروز (otosclerosis)

اصطلاح اتواسکلروز مشتق از دو لغت یونانی «اتو» (به معنی گوش) و «اسکلرو» (به معنی سفت و سخت) است.

این بیماری در اثر رشد نابجای استخوان های واقع در گوش میانی ایجاد می گردد که در نهایت منجر به چسبندگی استخوان رکابی به اطرافش می شود.

برای اینکه بتوانیم خوب بشنویم، باید استخوان رکابی به راحتی در جای خود حرکت کند.

این بیماری در افرادی كه در ظاهر پرده گوش آنها سالم است، موجب كم شنوایی می شود.

این بیماری در سنین بین 15 تا 45 سالگی و معمولاً در حدود 20 سالگی شروع می شود. این بیماری در زنان شایع تر از مردان است. در حاملگی ممکن است سیر آن پیشرفت زیادی داشته باشد.

وراثت نیز در بروز این بیماری نیز دخیل است.

غالباً مبتلایان به اتواسکلروز اولین بار وقتی متوجه مشکل خود می شوند که احساس می کنند صداهایی با فرکانس کم مثل صدای نجوای دیگران را خوب متوجه نمی شوند
 
به ادامه مطلب برويد...

موضوعات مرتبط: اطلاعات پزشکی ، گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیستم آبان ۱۳۹۰ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

درمان سینوزیت را عقب نیندازید


سینوس‌ها حفراتی بسته هستند که در استخوان‌های سر و اطراف حفره بینی قرار دارند. سینوزیت به التهاب مخاط سینوس‌های هوایی گفته می‌شود.


سینوزیت

ما در هر طرف صورت خود، چهار سینوس داریم؛ سینوس پیشانی، سینوس فکی یا گونه‌ای، سینوس پروانه‌ای و سینوس پرویزنی. سطح داخلی این سینوس‌ها توسط مخاط پوشیده شده است.

 

سینوس‌هایی که در استخوان گونه و زیر کاسه چشم قرار دارند و سینوس‌های پرویزنی که بین بینی و کاسه چشم واقع شده‌اند، از بدو تولد هستند و به تدریج رشد می‌کنند و تا سن 18 سالگی به اندازه بزرگسالی می‌رسند.

سینوس‌های پیشانی معمولا تا 5 تا 10 سالگی وجود ندارند.

وقتی نفس می‌کشیم، هوا با وارد شدن به سینوس‌ها تصفیه، گرم و مرطوب می‌شود.

وجود سینوس‌ها سبب کمتر شدن وزن استخوان‌های جمجمه می‌شود.

هر کدام از این سینوس‌ها توسط سوراخی به حفره بینی راه دارند که از طریق این سوراخ، هوا وارد سینوس می گردد و ترشحات سینوس به حفره بینی تخلیه می‌شود.

 

سینوزیت چیست؟

سینوزیت به التهاب مخاط سینوس‌های هوایی گفته می‌شود.

سینوزیت معمولا به سه شکل زیر بروز پیدا می‌کند:

1- در شکل حاد، علائم شدید هستند و ظرف دو هفته بهبود می‌یابند.

2- سینوزیت وقتی مزمن می‌شود که علائم آن بیش از 6 هفته طول بکشند و گاهی حتی ماه‌ها و سال‌ها نیز علائم وجود دارند.

3- زمانی که علائم چند بار در طول یک سال ظاهر شده و دوباره بهبود پیدا می‌کنند، فرم راجعه سینوزیت نام دارد.

درمان به موقع سینوزیت مهم است، زیرا تاخیر در درمان سینوزیت به خصوص در نوع حاد آن می‌تواند منجر به مزمن شدن آن شود

علائم سینوزیت

تب و ضعف

گرفتگی بینی

خروج ترشحات سبز رنگ از بینی

ترشح از پشت حلق

سردرد (سردرد در بچه‌ها به علت عدم رشد سینوس‌های پیشانی کمتر رخ می‌دهد و بیشتر بزرگسالان هستند که از سردرد و سنگینی سر شکایت دارند)

درد چشم

دندان درد

سرفه‌های شبانه

بوی بد دهان

گلو درد

 

عوامل ایجادکننده سینوزیت

- سینوزیت حاد معمولا به دنبال یک سرماخوردگی معمولی ایجاد می‌شود.

- عفونت یا آلرژی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند.

- وجود جسم خارجی در بینی

- انحراف تیغه بینی

- برجستگی‌های مخاطی به نام پولیپ نیز می‌توانند باعث بسته شدن این مجرا شوند.

- حساسیت

- برخورد ضربه به صورت

- هوای بسیار سرد

- شنا کردن

- لوزه سوم

- سیگار کشیدن

- تومور حلق و بینی

- تغییر فشار هوا به طور ناگهانی

- عفونت دندان

به ادامه مطلب بروید...


موضوعات مرتبط: اطلاعات پزشکی ، گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ششم آبان ۱۳۹۰ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

کاشت حلزون شنوایی چگونه است؟


دستگاه حلزون شنوایی به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد که اصوات را دریافت کنند.


کاشت حلزون شنوایی

گوش انسان از سه بخش تشکیل شده است که نقش حیاتی در شنیدن ایفا می کنند: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی.

اصوات توسط مجرای گوش خارجی وارد شده و سبب لرزش پرده گوش می گردند. سه استخوان کوچک در گوش میانی این لرزش را از پرده گوش به بخش حلزونی گوش در گوش داخلی هدایت می کنند. هر گونه اشکال در این هدایت، سبب کاهش شنوایی می گردد .

وقتی سه استخوان کوچک حرکت می کنند، ‌امواجی در مایع مجرای حلزونی به وجود می آورند و این امواج بیش از 16000 سلول ظریف شنوایی (سلول های مویی) را تحریک می کنند.

حرکت این سلول های مویی، باعث تولید یک جریان الکتریکی در عصب شنوایی می شود. این جریان از طریق سیستم عصبی تا مناطق شنوایی مغز رسیده و در آنجا به شکل صوت شناخته می شود.

 

انواع کم شنوایی

1- کم شنوایی انتقالی (هدایت)

هر مشکلی در گوش میانی یا خارجی که مانعی در برابر انتقال صوت باشد، می تواند موجب کم شنوایی انتقالی گردد. در بیشتر موارد، کم شنوایی انتقالی، موقتی و یا قابل اصلاح می باشد. در این نوع کم شنوایی، درمان دارویی یا جراحی می تواند مفید باشد. این کم شنوایی با سمعک نیز اصلاح می شود.

 به ادامه مطلب بروید....


موضوعات مرتبط: گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۹۰ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |

غذا در گلویتان گیر می‌کند؟


غذاخوردن و بلع غذا کاری ساده است، اما گاهی همین کار ساده، با دشواری و سختی همراه می‌شود. دیسفاژی یا دشواری بلع، به این معناست که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا غذا و مایعات با تلاش فرد بلعیده شوند.


بلع غذا

این‌گونه اختلالات می‌توانند همراه با درد باشند یا حتی در مواردی ممکن است فرد نتواند غذا را ببلعد. البته چنانچه این اشکال تنها گاهی اوقات رخ دهد، جای هیچ‌گونه نگرانی نبوده و فقط می‌تواند به دلیل تند و باشتاب غذا خوردن یا خوب نجویدن آن ایجاد شود. اما هنگامی که این شرایط ادامه پیدا کند، ممکن است نشانه مشکلی جدی بوده و نیاز به درمان و رسیدگی داشته باشد.

 

خوب است این نکته را در نظر داشته باشید که این مشکل در هر سنی می‌تواند بروز کند، اما میان افراد مسن و سالمند شیوع بیشتری دارد. علل بروز این مشکل نیز متفاوت بوده و در نتیجه، درمان آن نیز با توجه به علت، متفاوت خواهد بود.

 

نشانه‌ها

احساس درد هنگام بلع غذا، ناتوانی در بلع غذا، احساس گیرکردن غذا در گلو یا سینه، گرفتن صدا، ترش کردن غذا، سوزش مکرر معده، کاهش وزن ناگهانی و سرفه هنگام بلع غذا، از جمله نشانه‌ها و علائمی هستند که ممکن است در اثر اختلال بلع ظاهر شوند.

 

در مورد نوزادان و کودکان نیز این مشکل ممکن است علائمی خاص داشته باشد؛ از جمله می‌توان به بی‌توجهی هنگام صرف غذا، خودداری از غذا خوردن، مدت زمان طولانی هنگام غذا خوردن (بیش از 30 دقیقه)، سرفه، احساس خفگی و استفراغ هنگام غذاخوردن اشاره کرد.

چنانچه در این شرایط، احساس گرفتگی گلو با تنفس طبیعی فرد تداخل پیدا کند، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد و چنانچه فکر می‌کنید فرزندتان با این مشکل روبه‌روست، حتما با پزشک او مشورت کرده و از او کمک بخواهید
به ادامه مطلب بروید...

موضوعات مرتبط: گوش وحلق وبینی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ | | نویسنده : عرفان طاعتی ‹‹مدير›› |